Home
 

Kastylia – La Mancha

Kastylia-La Mancha to region będący kwintesencją Hiszpanii w całej jej okazałości. Co prawda ten malowniczy zakątek nie ma dostępu do największych walorów kraju związanych z wybrzeżem, niemniej warto się tam udać, by poznać hiszpańską kulturę, zwiedzić niezwykłe zabytki i spróbować wyśmienitej, hiszpańskiej kuchni.

Trzeci pod względem wielkości region położony w centralnej części Hiszpanii nie jest tak zaludniony jak pozostałe krainy, jego wyżynną część otaczają Góry Kastylijskie oraz masywy Sierra Morena i Serrania Cuenca. W pozostałej części regionu, który charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym kontynentalnym i suchym dominują faliste równiny usiane wiatrakami, gajami oliwnymi i winnicami. Spalone słońcem tereny urozmaica przecinająca krainę najdłuższa rzeka Półwyspu Iberyjskiego, jaką jest Tag.

Z historią regionu najlepiej zapoznać się zwiedzając wspaniałe miasto i jego stolicę – Toledo, położone malowniczo nad rzeką Tag. Miasto stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej i jest siedzibą najwyższych władz kościelnych kraju. Dzięki strategicznemu położeniu było celem najazdów wielu narodów – począwszy od Rzymian, Wizygotów (stało się wtedy centrum religijnym) oraz Maurów. Właśnie za panowania tych ostatnich Toledo przeżywało swój “złoty wiek” jako ośrodek rzemiosła, handlu jedwabiem i bronią. Tereny te objęte były kalifatem kordobańskim, a miasto słynęło z pokojowej koegzystencji muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Mimo rozpadu kalifatu pozycja Toledo nadal rosła i miasto stało się stolicą najbogatszej taify – muzułmańskiego państwa Al-Andalus. Po wkroczeniu chrześcijaństwa ludność różnych wyznań nastawiona do siebie pokojowo nadal cieszyła się dobrobytem. Z czasem jednak zaczęły się szykanowania ludności żydowskiej, pod koniec XV w. została wygnana, a po jej odejściu przyszedł czas na Maurów. Nastał wtedy kryzys gospodarczy. Sytuacja miasta pogorszyła się jeszcze bardziej, kiedy śmiałą decyzją króla Filipa II dwór królewski i stolicę państwa przeniesiono do Madrytu. Właśnie w latach upadku miasta przybył tu grecki malarz El Greko. Miasto znacznie straciło na znaczeniu politycznym, ale nadal jest stolica kościelną kraju, a zgodnie z tradycją arcybiskup Toledo jest prymasem Hiszpanii. Odwiedzając to wspaniałe miasto nie można oprzeć się wrażeniu, że czas zatrzymał się tu w momencie opuszczenia tych ziem przez dwór królewski. Wąskie i kręte uliczki pośród starych domów, majestatyczny Alcazar z XI w. z okazałym muzeum, pałac San Salwadoro oraz niezliczona ilość romańskich i gotyckich kościołów sprawiają, że w mieście nadal panuje architektura średniowieczna. Bez wątpienia największym skarbem miasta jest okazała katedra, która po katedrze w Burgos uznawana jest za najważniejszą budowlę gotycką Hiszpanii. Zabytkowe centrum wraz z Alcazarem i katedrą wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Opis pochodzi z merlinx.